BOLEČE DLESNI - KAKO POSKRBETI ZA USTNO HIGIENO?
VZROK ZA OTEKLE IN BOLEČE DLESNI?
Gingivitis ali vnetje dlesni
Nosečnost
Med nosečnostjo se lahko pojavijo nabrekle, pordele dlesni, ki ob ščetkanju bolijo in krvavijo. Prisotna je lahko tudi preobčutljivost zob in slab zadah. To stanje imenujemo nosečniški gingivitis in se običajno pojavi med 2. in 8. mesecem nosečnosti.
Zaradi hormonskih sprememb in povečanega imunskega odziva na mikrobe v oblogah na zobeh, je dovzetnost na vnetje obzobnih tkiv večja. K poslabšanju stanja pripomore predvsem nezadostna ustna higiena. Ob neustrezni obravnavi lahko gingivitis napreduje v parodontalno bolezen, ki predstavlja tveganje za prezgodnji porod in nizka porodna teža novorojenčka.
Pomanjkanje vitaminov
Mikrobne okužbe
Okužbe, ki jih povzročajo glivice in virusi, lahko povzročijo otekanje dlesni. Najpogostejša virusna infekcija ustne sluznice je primarni herpetični gingivostomatitis. Vzrok je virus herpes simpleksa 1 (HSV1). Kaže se kot številčne razjede v ustih, ki se pojavijo predvsem v otroštvu in trajajo 10-14 dni.
Vzrok za oteklino so lahko bele obloge na sluznici, katerega povzročajo glivice. Najpogostejši sprožilec okužbe ustne votline sluznica je Candida albicans. Nezdravljena zobna gniloba lahko povzroči zobni absces in kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici in povzroča hudo bolečino.
KAJ LAHKO STORIMO, ČE IMAMO OTEKLE IN BOLEČE DLESNI?
Preventiva
Obisk zobozdravnika
Če so dlesni otekle več kot dva tedna, je nujen obisk zobozdravnika.
Odstranjevanje zobnega kamna opravi zobozdravnik ali ustni higienik. Ta poseg opravi s posebnim ultrazvočnim inštrumentom, s katerim odstrani ves zobni kamen. Vibracije v pravem frekvenčnem pasu povzročijo odluščenje zobnega kamna od površine zoba. Po končanem postopku zobozdravnik nato s finim poliranjem odpravi še morebitno obarvanje zob in poskrbi za neravne površine.
Kako lahko bolečino blažimo doma?
- dlesni nežno ščetkamo in uporabljamo zobno nitko, tako da jih ne dražimo.
- pijemo veliko vode, ki bo pomagala spodbuditi proizvodnjo sline. Slina odstranjuje bakterije in jim do neke mere preprečuje, da bi se prilepile na zobe in sluznico.
- na obraz položimo topel obkladek in tako zmanjšamo bolečino dlesni. Hladen obkladek lahko pomaga zmanjšati oteklino. ustno votlino spirajamo z antiseptično ustno raztopino
- na osnovi aktivnega kisika z izdelki za ustno higieno. Ta pomaga odstranjevati mehke zobne obloge in zmanjša količino ustnih bakterij. Mehurčki mehanično čistijo in debrijo vneta področja ter blagodejno delujejo na mikrookolje poškodovane sluznice. Zmanjša ali odstrani se vnetje, slab zadah, obloge na jeziku in zobeh. Raztopina zlahka prehaja do težko dostopnih mest pod dlesnijo ali med zobmi, ki jih z uporabo zobne ščetke ne dosežemo. S procesom oksigenacije in regeneracije pripomore k zmanjšanju vnetja in hitrejši obnovi prizadete površine.
PRIPOROČAMO:
Izdelki za ustno higieno