PARODONTOZA – ZAHRBTNA BOLEZEN, KI LAHKO POVZROČI IZGUBO ZOB
Parodontoza ali paradontoza sta pogovorna izraza za parodontalno bolezen ali parodontitis. Gre za kronično vnetje obzobnih tkiv (dlesen, pozobnica, koreninski cement in čeljustna kost), ki obdajajo in podpirajo zobe in predstavlja resno infekcijsko bolezn, ki nezdravljena vodi v izgubo zob. Nastane kot posledica kopičenja in razmnoževanja bakterij v zobnih oblogah na površini zoba ob robu dlesni.
Eno od oblik vnetja obzobnih tkiv ima več kot 90 % prebivalstva, zadnja večja raziskava v Sloveniji je pokazala, da ima več kot 50 % prebivalcev Ljubljane znake zmerne ali napredovane bolezni (Stomatološka klinika Ljubljana, 35 do 85 let; Skalerič in sod., 2008).
FAZE IN RAZVOJ BOLEZNI
Zdrava dlesen: okrog zobne krone obzobni žepek globok 2 – 3 mm, bledo rožnate barve; zob priraščen na dlesen in kost z vlakni. Zdrava dlesen je bledo rožnate barve in izpolnjuje medzobne prostore. Dlesen je občutljiva na dotik, toplotne spremembe in bolečino.
1. Gingivitis – vnetje dlesni: na žepku zastaja hrana in je stalno prisotna zobna obloga – biofilm; dlesen je otečena, krvaveča, intezivno rdeča dlesen, vlakna niso vneta. Gingivitis je reverzibilno stanje – odstranitev mehkih zobnih oblog vodi v popolno ozdravitev.
2. Paradontitis: žepki se poglobijo in so globlji od 6 mm; vnetje se razširi vlakna, ki propadejo – propade tudi plast kosti; razgaljeni zobni vratovi, dlesen se delno umika skupaj s kostjo; napredovana bolezen – zobje videti zelo podaljšani, dlesen odstopa od zoba, žepki pa segajo skoraj do konca korenin.
VZROKI ZA PARODONTOZO
- pomanjkljiva ali nepravilna ustna higiena, zaradi katere se na zobeh kopičijo mehke bakterijske zobne obloge – neodstranjene mineralizirajo v zobni kamen, idealno gojišče za razne mikroorganizme. V parodontalne žepe globje od 3 mm kisik ne more prodirati, v njih se nahaja velika količina anaerobnih bakterij in vnetnih produktov, ki povzročajo vnetje dlesni.
- kajenje,
- genetika,
- nosečnost, menopavza,
- stres oz imunski status organizma (sladkorna bolezen, AIDS),
- zdravila.
ZNAKI PARODONTOZE
- pordele dlesni,
- občutljivi zobje in boleče dlesni,
- krvavitev iz dlesni,
- slab zadah in okus,
- gnojenje dlesni,
- podaljšani zobje,
- majavi zobje.
ZDRAVLJENJE PARODONTOZE
- Mehanska odstranitev zobnih oblog z luščenjem in glajenjem površine korenin.
- Kirurška faza, kjer se obzobne žepe zmanjša, obzobna tkiva pa preoblikuje tako, da je odstranjevanje bakterijskih oblog olajšano.
- Oralni antiseptiki: vodikov peroksid ter drugi.
- Protimikrobne učinkovine (le v specifičnih primerih) – antibiotiki.
OROXID® forte raztopina – UPORABA PRI PARODONTOZI
- preprečuje nalaganje zobnih oblog in zobnega kamna: mehanski učinek čiščenja prek penjenja, raztopina pride do težko dostopnih mest zob in dlesni, ki jih mehansko ne dosežemo. Pomaga tudi pri zmanjševanju oblog na jeziku in ustni sluznici,
- uniči patogene anerobne bakterije: te ne preživijo v okolju z obilico kisika,
- zmanjšuje krvavenje dlesni,
- zmanjša ali odstrani vnetje,
- pozitivno vpliva na mikrofloro v ustni votlini: aktivne kisikove spojine najboljši približek naravnim oksidnim spojinam in učinkovito oskrbijo obzobna tkiva s kisikom – regeneracija ustne sluznice.
Način uporabe: v primeru močnejših vnetij v ustni votlini priporočamo izbor OROXID® forte oralno raztopino 250 ml, ki bo dosegla globino zobnih žepkov in pomagala pri preprečevanju nadaljnjega razvoja vnetij. Uporaba: dva do trikrat dnevno med ali po ščetkanju zob.
LITERATURA:
- Skalerič E, Petelin M, Kovač – Kavčič M, Skalerič U. Potrebe po parodontalnem zdravljenju pri prebivalcih Ljubljane 20 let po prvem pregledu. Zobozdrav Vestn. 2008;63(2–3):63–6.
- Petelin, Milan (2019). Parodontalna bolezen je najbolj razširjeno kronično vnetje obzobnih tkiv pri ljudeh. Farmacevtski vestnik, letnik 70, številka 2, str. 145-149.
- Obermajer, Saša. “Farmakoterapija paradontalnih bolezni.” Farmacevtski vestnik letnik 60. številka 3 (2009) str. 177-184
PRIPOROČAMO: